למה כל כך קשה לעבור את מבחני הלשכה?  | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderלמה כל כך קשה לעבור את מבחני הלשכה? 

פורסם על ידי מאי 24, 2021 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על למה כל כך קשה לעבור את מבחני הלשכה? 

Lawyers

לימודי משפטים הם לימודים מעניינים ביותר אך מנגד עמוסים בחומרי לימוד רבים, מצריכים מהסטודנט לשנן ולזכור נתונים רבים ולבסוף- ולעמוד בבחינה של לשכת עורכי הדין בבחינות רבות ולעבור אותהן בהצלחה. נתון שמדאיג לא מעט סטודנטים ומתמחים למשפטים הוא שלפני עשור אחוז עוברי הבחינה עמד על מעל ל 70% ואילו מ 2017 אחוז העוברים ירד מתחת ל 50% (במועד קיץ 2018 בסה"כ 32%) מהמתמחים אשר מצליחים לעבור את בחינות הלשכה בהצלחה ולמעשה לסיים את התואר. מה שמדאיג יותר מתמחים הוא כי אחוזי ההצלחה בבחינה נמצאת נמצאים במגמת ירידה חדה בשנים האחרונות, מה שמעלה עוד יותר את תחושת הלחץ והחשש.

השלב האחרון בהסמכת עורכי הדין המורשים בישראל הוא ציון עובר במבחני הלשכה. אלו מבחנים מלחיצים ביותר ועל כל מתמחה להיערך למבחן באופן יסודי על מנת לעבור אותו בהצלחה רבה. כל עורך דין יודה כי פרק הזמן המלחיץ ביותר בחייו כמתמחה במשפטים היה בתקופת ההכנה לבחינות ללשכת עורכי הדין. שעות ארוכות של לימודים עד כדי לילות לבנים, שינון מושגים רבים ובכלל חומר רב הכולל את סדרי הדין בכל תחומי המשפט.

מה גרם לירידה באחוזי ההצלחה?

בשנים האחרונות נעשו שינויים במתכונת בחינת הלשכה מה שהוביל לירידה משמעותית באחוז העוברים את הבחינות. במאי 2017 מונתה לראשונה ועדה בוחנת חוק, אשר לא מונתה מעולם קודם לכן. לפני כן מעולם לא מונתה ועדה כזו בישראל. לפני השינוי הבחינה הייתה בנויה משני חלקים בלבד, מבחן עיוני ואם הנבחן עבר אותו הוא ניגש למבחן בעל – פה. לאחר השינוי במבנה הבחינה, הוחלט כי הבחינה תורכב משלושה חלקים: כתיבת טקסט כמו חוות דעת או כתב תביעה (20% מהציון), שאלון אמריקאי בנושא הדין הדיוני (40%) ושאלון אמריקאי על הדין המהותי (40%).

החלטה שנקבעה בינואר 2019 היא שעל מנת שהנבחן יעבור את הבחינה עליו לקבל 60 ולא 65 נקודות החלטה שנקבעה בינואר 2019.

איך בכל זאת ניתן להעלות את סיכויי ההצלחה?

אחת הדרכים המועילות ביותר ללמוד לקראת בחינת הלשכה היא לפנות למרכז המתמחה בהכנת מתמחים לגשת לבחינות לשכת עורכי הדין. Lawyers הוא בית תוכן והדרכה משפטית שיוביל אתכם בדרך הבטוחה לגשת לבחינה. אל תהססו וצרו קשר עוד היום כדי לעבור את בחינת הלשכה בהצלחה רבה.