פגיעה בתנאי ההעסקה של עובד | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderפגיעה בתנאי ההעסקה של עובד

פורסם על ידי ינו 29, 2018 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על פגיעה בתנאי ההעסקה של עובד

בעת תחילת קשר עבודה בין עובד למעסיק, המעסיק מחויב להגיע להסכם העסקה מול העובד. הסכם זה נועד להגן על העובד ועל המעסיק, כאשר העובד מקבל הגנה על הזכויות שלו, והמעסיק מוגן משפטית גם כן מצידו. הסכם זה מלווה את העובד לאורך זמן התעסוקה שלו באותו עסק, ובהסכם יופיעו כל הזכויות והחובות של העובד: שכר, שעות עבודה, מקום עבודה, צורת העסקה, מול מי הוא עובד, דרישות העבודה השונות, פנסיה, ימי חופש, ימים מחלה, דמי הבראה ועוד. ההסכם מהווה חוזה שנחתם בידי המעסיק והעובד, כשלשני הצדדים ברור שפגיעה בחוזה זה תגרור השלכות בהתאם. לפעמים, כתוצאה מאירועים שונים חלים שינוים בחוזה. בעוד שדבר זה לרוב חוקי ונעשה בהתאמה להסכמתו של העובד, ישנם מקרים בהם זכויות העובד נפגעות, וכתוצאה מכך לעובד יש את היכולת להתלונן או לתבוע את המעסיק בגין "הרעת תנאים בעבודה".

הסכם מוגן בחוזה

החוזה הוא המסמך המשפטי שמגן על ההסכם בין העובד למעסיק. כמובן שהסכם זה חייב לעמוד בחוק דיני העבודה הישראלי. במידה וההסכם לא מגן על העובד בצורה מספקת, או שהוא לא מפרט בצורה מספקת את כל הזכויות בסיסיות של העובד, חוזה זה אינו חוקי! המעסיק חייב לפעול בהתאם לחוק זכויות העובדים, זכויות נשים בעבודה (דבר שפעמים רבות מידי אינו מפורט בחוזים), והדין הישראלי. כאשר החתמת עובד על חוזה לא תקין, היא כאמור פעולה שאינה חוקית.

שינויים בחוזה

השינויים בחוזה העובד יכולים לבוא כתוצאה מהחלפת תפקיד, אילוצים של העובד, שינוי מקום העסק, שינוי מבנה עסק, החלפת מנהל ועוד… בעוד שרוב שהשינויים בחוזה לא יפגעו באופן ישיר בעובד, אלה רק יגדירו נהלים שונים / חדשים לטובת שיפור יעילות העבודה, ישנם שינויים שבהחלט עשויות לפגוע בזכויותיו של העובד. לפניכם כמה דוגמאות:

  • אי תשלום משכורות

לצערנו מעסיקים רבים בארץ מרגישים בנוח לעקב משכורות. מעבר לכך שדבר זה לא חוקי, ובמידה ודבר זה מתגלה דבר שחוזר ונשנה בעסק, המעסיק צפויי לקנסות. פגיעה שכזאת תאפשר לעובד את את הזכות לתבוע את המעסיק בגין הרעת תנאי עבודה.

  • ירידה משמעותית בשכר

ירידה בשכר יכולה להיגרם מכמה גורמים, ימי חופש, ימי מחלה, אי הגעה בזמן לעבודה, החלפת תפקיד ועוד. גורמים אלה הם גורמים תלויי עובד. במידה והייתה ירידה בשכר ללא הסכמתו והבנתו של העובד, ובהחלטת הנהלה חד צדדית, עשויה בהחלט להיות מנוגדת לחוקי העבודה בישראל.

  • יחס הוגן

כל מעסיק חייב לתת יחס הוגן ושווה לעובדים, זה דבר מקובל שעובד וותיק יותר נהנה מיותר הקלות או הטבות, אך יחס מזלזל בעובד חדש הוא דבר לא חוקי בהחלט. מעבר לכך, מקומות עבודה בהם ישנן קבוצת אנשים שמקבלת באופן קבוע משמרות יותר טובות ללא הסבר ראוי, הינו דבר שאינו חוקי.