לא רק בסרטים: מהן עבירות צווארון לבן | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderלא רק בסרטים: מהן עבירות צווארון לבן

פורסם על ידי יול 27, 2021 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על לא רק בסרטים: מהן עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן

סביר להניח שנתקלתן בהן בסרטים וסדרות פשע, אבל אין לכם באמת מושג במה מדובר. אלו הן עבירות צווארון לבן שנחשבות לעבירות פליליות, אך הן שונות הן מעט מכיוון שמדובר באופן כללי בעבירות טכנולוגיות או עבירות העוסקות בתחום הפיננסי-כלכלי. עבירות אלו לרוב לא מלוות באלימות פיזית (בשונה מעבירות פליליות אחרות), ומבצע העבירה יהיה בדרך כלל אדם במעמד סוציואקונומי גבוה, אדם בעל משרה ציבורית או ממקצוע חופשי. גם כאן הדבר שונה מעבירות פליליות, אותן כל אדם יכול לבצע. העניין הוא שעבירות הצווארון הלבן כאמור מתבצעות על ידי אדם ממעמד גבוה, כך שיש לו גישה למידע ונתונים בהתאם.

סוגים של עבירות צווארון לבן

ישנם כמה סוגים עיקריים של עבירות צווארון לבן כגון:

  • עבירות מס – סעיף 216 של פקודת מס הכנסה עוסק בעבירות מס, וקובע שאדם שבלי סיבה מספקת ביצע עבירת מס אחת או יותר מאלו המפורטות בסעיף, דינו יהיה מאסר של שנה אחת, קנס, או שילוב של שני העונשים יחד – תלוי בחומרת העבירה. העבירה יכולה להיות אי ניהול ספרי חשבונות, הסתרה ואף השמדה של מסמכים בעלי ערך, ועוד.
  • לקיחת שוחד – סעיף 290 לחוק העונשין קובע שעובד ציבור וכן עובד תאגיד המספק שירות לציבור ולוקח שוחד תמורת מתן שירות ופעולה הקשורה בתפקידו, דינו יהיה קנס או מאסר של עשר שנים. העונש יהיה תלוי בשווי ההנאה שהשיג בתמורה לשירותיו או בזו שהתכוון להשיג.
  • מתן שוחד – בהמשך לנ"ל, סעיף 291 לחוק העונשין קובע שאדם שנותן שוחד לעובד תאגיד או עובד ציבור במטרה לקבל טובת הנאה הקשורה לתפקידו, דינו יהיה קנס או מאסר של כשבע שנים.
  • קבלת דבר במרמה – על פי סעיף 415 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 מרמה נחשבת "טענת עובדה בעניין שבעבר, בהווה או בעתיד הנטענת בכתב, בעל פה או בהתנהגות, ואשר הטוען אותה מודע לכך שאינה אמת או שאינו מאמין לכך שהיא אמת". עונש על קבלת דבר במרמה הינו שלוש שנות מאסר, או חמש שנים כשמדובר בקבלת דבר במרמה בנסיבות שנחשבות מחמירות יותר.
  • רישום כוזב במסמכים תאגיד – אחת מאותן עבירות צווארון לבן הינה רישום או העלמה ממסמכי תאגידים. כלומר מנהל, מייסד, חבר או פקיד בתאגיד הרושם או גורם לרישום פרטים כוזבים במסמך השייך לתאגיד, או נמנע מלרשום פרט שהיה צריך להירשם בכוונה להשיג דבר מרמה, להלבין כספים או למעול בהם, או כדי להטות מינויים ומכרזים ו\או לטייח עבירה קודמת ע"י העלמת המידע מרישום הארגון – דינו יהיה חמש שנות מאסר.

מי מייצג את הנאשמים?

ישנם עורכי דין העוסקים בכל הנושא הקשור אל עבירות צווארון לבן וכיצד להוציא את הנאשמים, זכאים. אם הואשמתם בעבירה שכזו אין לבזבז אף רגע – יש למצוא מייד איש מקצוע שייקח על עצמו את המשימה ללוות אתכם לכל אורך התהליך, עד להשגת התוצאות הרצויות. כשאתם מגובים בידי איש מקצוע מעולה, דעו שההצלחה בטוחה יותר!