מה ההבדל בין עורך דין לנוטריון ומה הקשר שלהם | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderמה ההבדל בין עורך דין לנוטריון ומה הקשר שלהם

פורסם על ידי יונ 7, 2023 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על מה ההבדל בין עורך דין לנוטריון ומה הקשר שלהם

בתחום המשפטי, עורכי דין ונוטריונים ממלאים תפקידים מכריעים. על הנייר נראה ששניהם מבצעים פחות או יותר את אותה עבודה, אך בפועל יש להם אחריות ותחומי מומחיות ספציפיים. עורכי דין הם אנשי מקצוע מורשים המספקים ייעוץ משפטי, ייצוג והסברה ללקוחות. הם מתמחים בענפי משפט שונים, כגון דיני פלילים, חברות, משפחה או קניין רוחני. כדי להפוך לעורך דין יש לרכוש השכלה מקיפה ולעבור מבחנים.

נוטריונים לעומת זאת, הם עורכי דין אשר החליטו לקחת את עבודתם צעד אחד קדימה. תפקידם העיקרי הוא לשמש כעדים אובייקטיבים במעמד חתימה על מסמכים רשמיים, לאמת את האותנטיות של חתימות ולאשר ביצוע של מסמכים משפטיים, כגון חוזים, שטרות וצוואות. 

על הקשר בין עורכי דין ונוטריונים 

למרות שלא כל עורכי הדין הם נוטריונים, דרכם המקצועית יכולה להצטלב כאשר נדרשת הכנה ואימות של מסמכים משפטיים:

  • עורכי דין מסתמכים לרוב על נוטריונים כדי להבטיח את תקפותם ותקינותם של מסמכים, במיוחד כאשר מדובר בחוזים, תצהירים ועוד. כאמור, לנוטריונים תפקיד קריטי באימות חתימות ובהבטחה שהצדדים המעורבים מבינים את ההשלכות של המסמכים עליהם הם חותמים.
  • אימות זה מוסיף רובד נוסף של אמינות ומשקל משפטי למסמכים, מה שהופך אותם לקבילים בבית המשפט. 

שיתוף הפעולה בין עורכי דין ונוטריונים מקדם מערכת משפטית איתנה ומגביר את האמון בעסקאות משפטיות. מכיוון שלא כל עורך דין הוא נוטריון אך כל נוטריון הוא עורך דין, נוצרת מערכת יחסים אשר מובילה לתוצאות בטוחות, אמינות וטובות יותר בכל הקשור למערכת המשפט. לכן, בעוד שלעורכי דין ולנוטריונים יש תפקידים נפרדים, שיתוף הפעולה שלהם נחוץ לרוב כדי להבטיח את חוקיותם ותקפותם של מסמכים.

ליווי מקצועי מכל בחינה 

לכן, כך או כך חשוב למצוא עורכי דין ונוטריונים בעלי שם טוב, מוכרים ואמינים. הבחירה במשרד אשר ייקח בידיו את התיק תקבע גם את ההצלחה בתהליך המשפטי וככלל, ההמלצה היא לבחור בגורם אשר עובד בשיתוף פעולה מלא עם אנשי מקצוע אחרים, הידועים במוניטין החיובי שלהם. כך, נוצרת מעטפת בלתי מנוצחת מהסוג המקצועי ביותר.