לפני העסקת עובד זר- מה חייבים לדעת | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderלפני העסקת עובד זר- מה חייבים לדעת

פורסם על ידי אוק 15, 2018 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על לפני העסקת עובד זר- מה חייבים לדעת

אנשים רבים בישראל נאלצים להעסיק עובדים זרים, כאשר העלות הכוללת שלהם נמוכה בהרבה מעובדים ישראלים. לרוב, עובדים אלו יעבדו בעבודות שישראלים לא רוצים לעשות, כמו ניקיון, קטיף או טיפול סיעודי, אך לפני שאתם מעסיקים עובד זר יש כמה דברים שאתם צריכים לדעת.

אתם צריכים לדאוג לו למגורים

העלאת עובד זר לארץ היא לא משימה קצרה, היא יכולה לארוך חודשים רבים וברוב המקרים יש צורך להיעזר בחברת כוח אדם שמבצעת את התיווך ביניכם לבינו. אתם צריכים לציין מדוע אתם צריכים את העובד הזר, לספר על ההעדפה שלכם לגבי מאפייני העובד ולאחר האיתור שלו אפשר להשלים את כל פרטי התהליך. העובד הזר מרוויח מהעסקה הזו כיוון שהשכר בישראל, אפילו שכר המינימום, גבוה בהרבה מהשכר בארץ המוצא שלו, אך הוא לא יוכל לממן לעצמו מגורים לבד ולכן המדינה מטילה זאת על המעסיק. המעסיק חייב לדאוג לו למגורים הולמים בין אם מדובר בטיפול סיעודי, עבודה בשדות וכו'.

לדאוג לעובד לביטוח רפואי הולם

ביטוח עובדים זרים הוא הדבר הבא שצריך לעניין אתכם וגם לו אתם מחויבים לדאוג בתור מעסיקים. הביטוח הרפואי של העובד הזר לא פחות חשוב מהמגורים שלו, הרי הוא לא מבוטח באף קופת חולים וכך למעשה הוא יכול להסתבך מאוד גם בגין פציעה יחסית קלה. כאשר העובד ייפצע, כמו למשל שבירת רגל או הידבקות בווירוס חמור, הוא יכול למצוא את עצמו בבית חולים עם חובות גדולים מאוד שבסופו של דבר יגרמו לסיבוך משפטי בעייתי ורוב התשלום יינתן מקופת המדינה. לכן, כל מעסיק של עובד זר חייב לדאוג לו לביטוח רפואי מטעם אחת מחברות הביטוח שפועלות בארץ.

דע את זכויותיו של העובד

גם לעובד זר יש זכויות בהתאם לדיני העבודה בארץ. יש אמנם שוני קל בין עובד זר לעובד ישראלי אך ברוב רובם של הסעיפים והנהלים, יש דמיון רב. גם עובד זר זכאי לימי חופשה, גם הוא זכאי לימי מחלה וגם הוא יכול לקבל חופשה בחגים שלו ללא פדיון ימי החופשה המצטברים שלו. כמובן שיש לעובד הזר גם חובות, והוא יקבל את ימי החופשה הללו אחרי עבודה לפרק זמן מסוים שמוגדר כיום כשלושה חודשים, אך הנקודה החשובה היא שכל מעסיק חייב להכיר את הזכויות הללו כי אם הוא יעבור עליהם הוא יצטרך לתת את הדין והחשבון למערכת המשפט.

חוקים שנועדו להגן אל הציבור

ישראל היא מדינת חוק, וכמו כל מדינת חוק אחרת יש בה חוקים, שקובעים את מדיניות ההגירה ואת תנאי ההעסקה של עובדים זרים. עובדים זרים, אמנם חלשים הרבה יותר מהאוכלוסייה בישראל אך גם על הזכויות שלהם שומרים, ומערכת האכיפה והמשפט רואות את העבירות הללו כניצול החלש ולכן מתייחסות למעסיקים שלא מכבדים אותם, במודע או לא במודע, ביד קשה מאוד. ביטוח עובדים זרים, תנאי ההעסקה, מחייה הולמת ועוד רבים אחרים, לכל אלו זכאי העובד ואתם כמעסיקים צריכים לדעת זאת היטב.