למה חשוב להשתמש בחוזה שכירות עדכני | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderלמה חשוב להשתמש בחוזה שכירות עדכני

פורסם על ידי יונ 9, 2021 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על למה חשוב להשתמש בחוזה שכירות עדכני

אחד החוזים החשובים ביותר שאנחנו נצטרך לנסח ולחתום עליו, הוא חוזה שכירות. בוודאי אם אנחנו בעלי הנכס אשר מבקשים להשכיר אותו לגורם אחר. שכן מדובר בנכס שנמצא בבעלותנו, השקענו בו לא מעט כסף וזמן, אנחנו רוצים להפיק ממנו רווח בהווה ובעתיד, ועל כן יש חשיבות כיצד החוזה יהיה מנוסח ובנוי, על מנת ששום דבר לא יישאר ללא מענה.

במשך השנים, כל הרעיון של חוזה שכירות השתנה. לא רק שנוצרו כללים וחוקים שונים, אלא גם נוצרו פרמטרים בשוק אשר היה צורך לשלב אותם בחוזה עצמו, מה עוד שבכל פעם גם נכנסו גורמים שונים שהיה צריך לקחת בחשבון, בגלל שינויים כאלה ואחרים.

חוזה שכירות עדכני יכול להיות מנוסח על ידי בעל הנכס, אך הוא יכול גם להשתמש בשירותיו של עורך דין לשם כך. חשוב לציין, בכל פעם שעורכים חוזה שכירות עם גורם מסוים, יש לנסח את החוזה מחדש, גם בשביל שהכל יהיה מסודר ומתועד על פי תאריכים ונתונים אחרים שמשתנים מחוזה לחוזה, וגם בשביל שהחוזה עצמו יותאם לסוג העסקה ולשוכרים עצמם.

כיצד יוצרים חוזה שכירות

הבסיס של חוזה שכירות עדכני, נשאר אותו דבר כל הזמן. הרי מדובר על אותו מבנה, פחות או יותר על אותם תנאים, מדובר גם באותו סוג עסקה לרוב, שכירות לתקופה מסוימת, בדרך כלל שנה, ובהתאם לכך מחליטים בצורה כזו כיצד לנסח.

יחד עם זאת, יהיו דברים שיכולים להשתנות. למשל, אם נוצרה בעיה מסוימת במבנה, אז צריך לציין זאת בחוזה על מנת שלא יווצר מצב כאילו השוכר החדש אחראי לכך. דוגמא אחרת, אם החוזה איננו מתייחס לבעלי חיים, והשוכר מעוניין להכניס חיית מחמד לנכס, אז החוזה אמור להתייחס גם לכך.

כמובן שחוזה שכירות עדכני, צריך לקחת בחשבון שינויים מסוימים בשוק. דוגמא טובה לכך היא עליית מחיר השכירות ביחס לשנה השנייה והלאה. יש מקרים רבים בהם המשכיר והשוכר מסכימים על אחוז מקסימאלי בו הסכום יכול לעלות בשנה השנייה. הדבר יתבצע בהתאם למה שנהוג בשוק. זאת על מנת שהשוכר לא יצטרך לשלם יותר ממה שמקובל.

איך אפשר לבדוק שהחוזה רלוונטי ונכון?

בעיקרון, חוזה טוב הוא כזה ששני הצדדים מרוצים ממנו. זה הכלל המקובל. בשביל שזה יקרה, צריך לבדוק מה באמת מתרחש בשוק השכירות, איך נהוג לכתוב חוזה שכירות, על אילו סעיפים הוא מבוסס, מה נכלל בו ומה לא, וכמובן מה התנאים שמוצבים בחוזה.

אפשר להשתמש לשם כך בחברות שמתמחות בכל מה שקשור לשכירות של נכסים ודירות בפרט, ניתן להיעזר באנשי מקצוע, וכן אפשר לקרוא מאמרים בנושא, ולקבל את כל המידע הדרוש בשביל להחליט מה להכניס לתוך החוזה או לא. כאמור, הוא ישתנה מעסקה לעסקה ולעיתים גם משנה לשנה.