היכן נפגשים בבית המשפט במעגל החיים שלנו? | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderהיכן נפגשים בבית המשפט במעגל החיים שלנו?

פורסם על ידי אוק 30, 2019 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על היכן נפגשים בבית המשפט במעגל החיים שלנו?

בלי לשים לב, מערכת בתי המשפט בישראל, תופסת חלק מסוים בחיים שלנו. גם אם אתם לא גרושים, עדיין, כמעט לכל אזרח, יוצא להגיע לפחות פעם בחייו אל בית המשפט בצד של הנאשם. ישנם בתי משפט, שכולנו מכירים, וחלקנו היינו בהם: בית הדין לעניינים מקומיים, בית הדין לענייני עבודה, בית הדין לתביעות קטנות, בית משפט השלום, בית המשפט לנוער, בית הדין לענייני משפחה. על מה דנים בבתי המשפט השונים?

מי לא היה בבית הדין לעניינים מקומיים?

בית הדין שכמעט כולנו מכירים, הוא בית הדין לעניינים מקומיים. מי מאתנו לא נשפט על דו"ח? כל עבירה הקשורה לחוקים העירוניים ולרשות המקומית, נידונה בבתי דין אלו. פעמים רבות, מומלץ להישפט, מאשר לשלם את מלוא הקנס.

עשו לכם הלנת שכר?

רבים מאתנו, חוו בשלב מסוים של חייהם הלנת שכר מצד המעסיק. לפעמים, המעסיק מפטר אישה בהריון, או לא נותן את הפיצויים המגיעים לפי חוק. נפצעתם במהלך העבודה או בדרך לעבודה? אתם זכאים לדרוש פיצוי מהמעסיק. במקרים אלו- אין צורך לוותר על הזכויות. מומלץ, להגיע אל בית הדין לענייני עבודה. בבית הדין לענייני עבודה, דנים בתביעות על הלנת שכר, פיצויים, ועוד.

הוציאו לכם צו הרחקה?

פעמים רבות, מוצאים את עצמם גברים חפים מפשע מקבלים צו הרחקה. הקלות הרבה בה ניתן להפליל הורים או בעלים, מביאה לפעמים את הנשים, או את הנערים הסוררים, להגיש תלונה במשטרה. פעמים רבות, תוציא המשטרה צו הרחקה, מבלי לחקור יותר מדי. במקרים אלו, יכול המורחק לגשת לבית משפט השלום, ולערער על צו ההרחקה. פעמים רבות- מוציאה המשטרה את צו ההרחקה לא בגלל טענה של מסוכנות, אלא כדי למנוע שיבוש חקירה. יהיו פעמים שהשופט יקבל את טענת המורחק, ויבטל את צו ההרחקה, ויהיו פעמים שהשופט יקבל את טענות המשטרה, וישאיר את צו ההרחקה על כנו.

היכן דנים על צו ההרחקה?

כאשר צו ההרחקה ניתן בגלל תביעת האישה, הדיון יהיה בבית הדין לענייני משפחה. כאשר הצו ניתן על ידי המשטרה, יהיה הדיון בבית משפט השלום.

עברתם תאונת דרכים?

פעמים רבות, מי שעברו תאונת דרכים, מוצאים את עצמם נשפטים בבתי המשפט. כאשר בתאונת הדרכים היו פגיעות גוף, יישפט הנהג הפוגע בבית המשפט. במקרה הטוב יוטל עליו קנס משמעותי, ובמקרה הפחות טוב- עונש מאסר. כאשר יש נזקי פח, ייתבע הנהג האשם בבית המשפט. בכל מקרה של תאונת דרכים- מומלץ לנהג הנתבע לקחת עורך דין.

בית המשפט לנוער

לפעמים, הילדים מציבים לנו אתגרים. כאשר הבן עובר על עבירה פלילית- הדיון בעניינו יהיה בבית המשפט לנוער. לפעמים, מסתבכות משפחות עם רשויות הרווחה. לפעמים, החלטת הרווחה להוציא ילדים מבתיהם מוצדקת, ולפעמים- ההחלטה לא מוצדקת. לכן, מאפשרת מדינת ישראל להורים שבנם הוכרז כנזקק, לדון עם הרווחה בבית המשפט. מומלץ לשכור עורך דין לקראת דיון נזקקות. לפעמים, יבטל השופט את צו ההוצאה מהבית, ויחזיר את הילד להוריו בתנאים מסויימים.

כאשר הרווחה רוצה להכריז נזקקות על קטינים, והוריהם מסרבים לחתום על טופס נזקקות- תפנה הרווחה לבית המשפט- ותבקש להכריז נזקקות. במהלך הדיונים- יביא כל צד עדים. השופט- יחליט האם לקבל את טענות הרווחה, ולהכריז נזקקות.

בית הדין לענייני משפחה

לצערנו, לפעמים זוגות מתגרשים. כאשר הזוג רוצה לנהל את הדיון בבית המשפט, הדיון יתנהל בבית הדין לענייני משפחה של בית משפט השלום. השופט בתיק יפסוק על דמי מזונות, ומשמורת על הילדים. מתן הגט- ייעשה בבית הדין הרבני בנוכחות עדים.

כתבה זו חוברה באדיבות פורטל המשפט:  שירותי משפט 24