הגשת תביעה באמצעות עורך דין בגין תאונת עבודה | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderהגשת תביעה באמצעות עורך דין בגין תאונת עבודה

פורסם על ידי ינו 28, 2019 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על הגשת תביעה באמצעות עורך דין בגין תאונת עבודה

תאונות עבודה עלולות לקרות בנסיבות שונות. הקלאסיות הן אלו אשר קורות בזמן העבודה בתוך מקום העבודה. אבל הן מוגדרות ככאלו גם כאשר העובד נמצא בדרך לעבודה וממנה, כאשר הוא נמצא בשליחות המעסיק אצל לקוח או בדרך אליו ועוד. בקטגורית תאונות עבודה ניתן להכניס גם אירוע מוחי או לבבי אשר  קרה בעת העבודה כתוצאה  מאירוע חד פעמי חריף בעוצמתו. בנוסף, קיים גם המושג מחלות מקצוע שהן מחלות אשר נגרמות כתוצאה מחשיפה ממושכת לתנאי עבודה קשים, דוגמאות למחלות כאלו הן: רצפים אשר עובדים במשך שנים כאשר הם נשענים על הברכיים, והן נפגעות. פגיעות בעמוד השדרה אצל סבלים, מחלות סרטן לעובדים העובדים בסביבת אסבסט ועוד.

מה מוגדר כתאונת עבודה?

תאונת עבודה, אם כן, היא מונח שתחום ההגדרות שלו רחב מאוד, ובנוסף, גם די מורכב. משום כך, יש מקרים בהם נוצרים חילוקי דעות בין עובדים שנפגעו ובין המעסיקים, המוסד לביטוח לאומי המבטח אותם מכורח החוק וחברות הביטוח המבטחות כל לקוח בעל פוליסת ביטוח לתאונות עבודה. לדוגמא, אדם שנפגע בדרך לעבודה יכול לתבוע בגין תאונת עבודה, אבל אם בדרך הוא סטה לפעילות אחרת, אזי המעסיק יכול להתנער ממחויבותו זאת. הסטייה ניתנת לפרשנות ולויכוח, ובדיוק בנקודה זאת נדרש ייעוץ וטיפול של עורך דין המתמחה בתחום. כך, גם במקרים גבוליים נוספים או סתם במקרים בהם יש טיפול כושל בבעיית הנפגע או סירוב לתביעתו.

השלבים מרגע הפגישה בתאונת עבודה

כל נפגע בתאונות עבודה חייב לנקוט בשורה של צעדים. הוא חייב לדווח למעסיק ולקבל טופס על פגיעה בעבודה. במידה והוא זקוק לטיפול, הוא הולך או מועבר למרפאת תאונות עבודה או לבית חולים. העובד זכאי לתשלום שכר עבודה מהמעסיק בתקופה הראשונה לפגיעה, ולאחר מכן, לקבלת תשלום מהביטוח הלאומי. במקרה ונגרמה לו נכות היא תחשב לזמנית עד שהמצב יתברר בוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. העובד חייב לשמור את כל המסמכים הרפואיים ומסמכים אחרים המעידים על הוצאות שהיו לו בגין טיפולים, רכישת ציוד שיקום ועוד. את כל אלו יצטרך עורך הדין בעת ההתדיינות בעניינו.

מומלץ לערב עורך דין כאשר מדובר על תאונות עבודה קשות, וכדאי לעשות זאת כבר בשלבים הראשונים. עורך דין המקבל תיק לידיו יוכל לייעץ לו איך להתנהל ולמנוע ממנו לעשות טעויות קשות אשר יכבידו על התביעה העתידית. במקרים בהם המבטחים והמעסיקים מתנערים מאחריותם לפיצוי, הוא ינסה לדון עימם בבעיה לפני הגשת תביעה. זאת באמצעות מכתבים, משא ומתן טלפוני או פגישות מסודרות. במקרה והוא לא יצליח להשיג מבוקשו, לא תהיה לו ברירה אלא להגיש תביעה בבית הדין לקבלת סעד. עורך דין בעל ידע וניסיון בתחום יגייס את כל כישרונו. הוא יציג מסמכים, יביא חוות דעת רפואיות ואחרות ויטען טענותיו. כל סכום כספי הניתן לפיצוי ללקוחו יסייע לו להשתקם ולשפר את איכות חייו.