האם מחלות עור המוכרות כמחלות כרוניות מזכות בזכויות רפואיות | ורדה אליקים - עורכת דין
sliderהאם מחלות עור המוכרות כמחלות כרוניות מזכות בזכויות רפואיות

פורסם על ידי אפר 26, 2017 ב כתבות באתר | סגור לתגובות על האם מחלות עור המוכרות כמחלות כרוניות מזכות בזכויות רפואיות

רבים מאיתנו יסבלו ממחלת עור בשלב זה או אחר של חיינו. יש כאלה עבורם המצב מורכב עוד יותר, כאשר המחלה מוגדרת ככרונית. מחלות עור מהסוג הזה משבשות בצורה משמעותית את החיים של האדם החולה ושל משפחתו, וגם מביאות לרוב להשלכות כלכליות לא פשוטות: החל מהוצאות על תרופות ומטיפולים רפואיים ועד למצבים של פגיעה ביכולת ההשתכרות או אובדן כושר העבודה. מכאן, נשאלת השאלה האם מחלות העור הכרוניות מעניקות זכויות רפואיות.

התשובה הכללית לשאלה הזו היא שבהחלט ניתנות זכויות רפואיות, אבל סוג הזכויות והיקפן תלויים בשלל פרמטרים.

לכל מחלה יש חוקים משלה

אי אפשר להתייחס לכל מחלות העור הכרוניות כאל מקשה אחת, כשלכל מחלה יש השפעה שונה על החיים ודרגת חומרה משלה. אלו עשויות להשפיע על דרגת הנכות שתוגדר לאדם החולה דרך הועדה הייעודית של המוסד לביטוח לאומי, ולכן גם על הזכויות שהוא יוכל לקבל. כך, למשל, במקרה של מחלות הנגרמות מחשיפה מוגברת לאבק, לנוזלים שונים ולגזים, אחוזי הנכות עשויים להיות בין 0% ל-30%, על פי סוג ההפרעות (החל מחוסר בהפרעות ללא מגע עם הגורם הבעייתי ועד להפרעות משמעותיות לכל אחד מחלקי הגוף).

דוגמא נוספת היא מחלות עור בהן המוסד לביטוח לאומי מכיר למעשה כאלרגיות בדרגות קושי גבוהות, דוגמת אטופיק דרמטיטיס. גם כאן חומרת הבעיה תגדיר את דרגת הנכות שתיקבע לה, אם בכלל, ולכן גם את הזכויות שעשויים לקבל.

רשימת הזכויות שאפשר לקבל

לאנשים אשר סובלים ממחלת עור כרונית עשויות להיות מוענקות זכויות שונות, חלקן הגדול פיננסיות. קצבת הנכות הכללית מיועדת לאנשים שהמחלה או האלרגיה שלהם מביאות לכך שלפחות מחצית מיכולת העבודה שלהם נפגעה בעקבות המחלה. במקרים חמורים עוד יותר, עשויים האנשים לקבל קצבת שירותים מיוחדים, שבכוחה לאפשר להם להתמודד כלכלית עם ההשגחה האישית ועם הטיפול שלעיתים דרושים סביב השעון.

קצבאות רלוונטיות אחרות הן קצבת ילד נכה (לילדים הסובלים מ-100% נכות) או נכות מהעבודה, במקרה בו מחלת העור נובעת מתנאי העבודה – לדוגמא, חשיפה לחומרים רעילים. במקרים אלה ניתן לעיתים לתבוע את המעסיק.

לא רק המוסד לביטוח לאומי

ניתן לראות שמחלות עור כרוניות בהחלט עשויות להעניק זכויות רפואיות שונות. לצד הגורמים המוסדיים אפשר לקבל מענה כספי או סיוע אחר במסגרת פוליסות ביטוח הבריאות הפרטיות שיש לרבים מאיתנו, כמו גם הביטוחים המשלימים של קופות החולים. מומלץ בכל מקרה לבחון את כלל האפשרויות, מאחר שלא פעם קיימת אופציה לקבל זכויות ממספר גורמים במקביל.